• Projekt edukacyjny "Zabawa sztuką"

• .

V edycja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką" jest kolejną edycją, w której można zauważyć wzrost zainteresowania założeniami projektu. Ze swoim pomysłem docieram do coraz większej liczby odbiorców, co ogromnie mnie cieszy, bo sztuka to wciąż niszowy i pomijany temat. Z roku na rok przybywa przedszkoli, szkół, placówek, które sięgają po zadania projektowej i promują w swoich placówkach niekonwencjonalne połączenie sztuki z kompetencjami kluczowymi.

Link do strony projektu:

Do IV edycji (2023/2024) Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Zabawa sztuką" dołączyło:

• 4468 placówek (przedszkoli, szkół, świetlic, bibliotek itd.)
        • 8602 nauczycieli,
        • 243 485 przedszkolaków i uczniów.

Projekt został objęty patronatem przez:

• Ministra Edukacji i Nauki,
        • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
        • Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka,
        • Marszałka Województwa Śląskiego - Jakuba Chełstowskiego,
        • Sztuka dla dzieci

Klasa 3 c

pod kierunkiem Katarzyny Korczyńskiej

W listopadzie klasa 3c przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką”.

Poniżej zamieszczamy fotorelację z wykonanych przez nas zadań oraz krótki ich opis:

1. Listopad - „Pole kwiatów” to warsztaty z freblowskich konstrukcji inspirowane stylem Herve Tulleta. Naszym celem było stworzenie abstrakcyjnego obrazu, który przekształcimy w pole kwiatów.

Warsztat „Pole Kwiatów” składał się z dwóch części. Pierwsza z nich to tworzenie abstrakcyjnego obrazu: Nauczyciel kierował dziećmi, wydając konkretne instrukcje. Przykładowe komunikaty to: „Namaluj kropkę większą od poprzedniej”, „Poszukaj innego miejsca”, „Namaluj trzy koła, niech każde będzie innej wielkości”. Nauczyciel sterował procesem, aż obraz został wypełniony. Drugi etap naszych działań to przekształcenie obrazu w pole kwiatów: Teraz przyszła kolej na wyobraźnię dzieci. Nauczyciel pokazał, jak przekształcić kropki, plamy i okręgi w kwiaty. Reszta zależała od działań dzieci, które mogły użyć farb, kredek lub mazaków. Na zakończenie podziwialiśmy wspólną pracę.

2. Grudzień – „Sztuka Op-Art” czyli sztuka optyczna, która jest fascynującym nurtem, wykorzystującym iluzje optyczne, kontrasty i abstrakcyjne formy. Inspiracji szukaliśmy w pracach Bridget Riley czy Victora Vasarely’ego. Nasze abstrakcyjne kompozycje tworzyliśmy na papierze, wykorzystując linie, kształty geometryczne i kontrasty. Uczniowie wykazali się pomysłowością, tworząc unikalne prace - nowoczesne świąteczne choinki w zupełnie nowym stylu i niezwykłe, przyprawiające o zawrót głowy jabłuszka. Iluzje optyczne sprawiły, że prace wydawały się poruszać lub zmieniać kształt w zależności od perspektywy.

3. Styczeń - „Freblowskie konstrukcje“ – czyli niesamowite budowle z ciecierzycy i patyczków od szaszłyków inspirowane koncepcją Friedricha Froebela oraz postacią Buckminstera Fullera, który przekształcił konstrukcję z grochu i patyków, którą stworzył jako dziecko w budowlę, a jego kultową pracą stała się kopuła geodezyjna.

4. Luty – „Walentynkowe serduszka” wykonane metodą witrażu. Naszą inspiracją były dzieła jednego z najsłynniejszych artystów tworzących witraże – Gerharda Richtera.

5. Marzec – „Bawimy się perspektywą” - poznajemy postać Pabla Picassa i jego dzieła, sami tworzymy obraz w stylu Picassa oraz projektujemy na lekcji informatyki „picassowskie grafiki”.

6. Kwiecień - tworzymy „Jadalne obrazy” czyli sztuka nieco inaczej. Ale za to jak smacznie!!!! Inspirujemy się obrazami Giuseppe Arcimboldo i sami wykonujemy obrazy z warzyw i owoców. Po ich obejrzeniu przez innych uczniów naszej szkoły … chętnie je zjadamy na podwieczorek!